TBMM Başkanı Çiçek, Libya Devlet Başkanı Magaryaf ile görüştü
TBMM Başkanı Çiçek, Libya Devlet Başkanı Magaryaf ile görüştü
TBMM Haberleri / 8 Aralık 2012 Cumartesi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Libya halkı için sıkıntılı günlerin geride kaldığını belirterek, ''Birlikte yapacağımız çok iş var. Namazda sehiv secdesi var, siyasette yok. Fırsatlar bir daha gelmiyor'' dedi.

Resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf, beraberindeki heyetle TBMM Başkanı Çiçek'i ziyaret etti.
 
Çiçek, Magaryaf'ın Türkiye'de bulunmasından ve tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin Türkiye için önemli ve anlamla olduğunu söyledi.
 
Türkiye-Libya ilişkilerinin sıradan olmadığını, halklar arasında kardeşlik bağları olduğunu dile getiren Çiçek, konuk heyetin de Türkiye'de kendisini kardeş gibi hissetmesini istedi. Çiçek, Libya halkı için sıkıntılı ve zor günlerin geride kaldığını vurgulayarak, güzel bir gelecek temennisinde bulundu.
 
Türkiye'nin Libya'daki gelişmeleri, kardeşlik ilişkileri nedeniyle yakından izlediğini anlatan Çiçek, ''Emin olun ilişkilere, petrol kuyularına bakarak değil, kardeşlik çerçevesinde yaklaşıyoruz. Bu çok önemli'' dedi.
 
Libya'da yeni dönemin başlamasının sevindirici olduğunu ifade eden Çiçek, bu dönemde önemli adımlar atıldığını, Magaryaf'ın Devlet Başkanlığı'nda sorunların en aza indiğine inandığını kaydetti.
 
Libya'da yeni anayasa hazırlandığını, Türkiye'nin de yeni anayasa yapma çabası içinde olduğunu anlatan Çiçek, ister anayasa ister parlamentoları ilgilendiren konularda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.
 
Libya Devlet Başkanı Magaryaf da paylaştığı derin dostluk duygularından dolayı Çiçek'e teşekkür etti.
 
Libya halkının çok uzun zamandır anayasa istemesinin temelinde, Osmanlı Anayasası'nın 1908 yılında ilan edilmesi sırasında Libya'dan bir heyetin de Türkiye'de olmasının yattığını ifade eden Magaryaf, ''O dönemden beri bu fikir Libyalılar'ın aklında. Anayasayı en hızlı şekilde hayata geçirmek istiyoruz'' diye konuştu.
 
Libya'da Anayasa'nın 1951 yılında kabul edildiğini, ancak Kaddafi döneminde anayasa olmadığını anlatan Magaryaf, yeni anayasa yapmayı başaracaklarını vurguladı. Magaryaf, Libya halkının tüm arzu, istek ve hayallerini gerçekleştirecek, haklarını koruyacak Anayasa yapacaklarını vurgulayarak, ''Bu bizim için büyük sorumluluk. Tabii kendi kültürümüzü bir yana koymadan, yüzümüzü de dünyaya dönerek bunu yapmak istiyoruz'' dedi.
 
Magaryaf, Türkiye'nin fikirlerinin kendileri için önemli olduğunu belirterek, yeni anayasa yapım sürecinde Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi.
 
Cemil Çiçek, Magaryaf'ın sözleri üzerine, iki ülkenin görüşlerinin birçok konuda aynı olduğunu ifade etti.
 
İki ülke ilişkilerinde geçmişte yeteri kadar zaman kaybedildiğine dikkati çeken Çiçek, ''Bundan sonrasını kaybetmeyelim. Birlikte yapacağımız çok iş var. Namazda sehiv secdesi var, siyasette yok. Önümüze çıkan fırsatlar bir daha gelmiyor'' diye konuştu.
 
Libya heyetinin üyeleri de Türkiye'ye bakışlarını dile getirirken, Çiçek'e TBMM hakkında sorular yönelttiler.
 
Bir üyenin Türkiye'nin uzun yıllar AB üyeliği için beklediğini, ancak son dönemde yüzünü Arap ve İslam dünyasına döndüğünü belirterek, lider konum üstlenebileceğini söylemesi üzerine Çiçek, bu değerlendirmelere teşekkür etti ve ''Türkiye olarak hedefimiz lider olmak değil, kardeşliğimizi güçlendirmek. Çünkü Allah bizi kardeş kıldı'' dedi.
 
Kardeşliği bozacak fırsatlara imkan verilmemesi gerektiğinin altını çizen Çiçek, diğer konuların kardeşlik üzerine bina edildiğinin altını çizdi.
 
Türk firmalarının Libya'nın kalkınmasına destek vermekten onur duyacağını ifade eden Çiçek, ''Biz her türlü işbirliğine varız'' dedi.
 
Çiçek, Libya ile parlamentolar arası dostluk grubu kurmaya hazır olduklarını da anlatarak, bunun gerçekleşmesi halinde TBMM'deki en büyük dostluk grubu olabileceğini ifade etti.
 
Görüşme sırasında, Magaryaf ve heyet üyelerine Türk Bayrağı rozeti dağıtıldı.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com