1 Mayıs Bahanecileri
1 Mayıs Bahanecileri
Harun Karaca'dan haftanın siyasi gündemi / 3 Mayıs 2013 Cuma

1 Mayıs Bahanecileri

 

Sizin de bildiğiniz gibi 1 Mayıs, bütün dünyada işçiler ve emekçiler tarafından kutlanan birlik, dayanışma ve İşçi Bayramıdır. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmaya başlayan 1 Mayıs, 1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi tarafından resmi tatil günü olmaktan çıkartılmıştır.

 

Hükümetimiz tarafından 2008 Nisan’ında 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kararı alınmış ve Nisan 2009 tarihinde ise TBMM'de kabul edilen yasa ile 1981yılından sonra 1 Mayıs tekrar resmi tatil ilan edilmiştir. Veyine 2010 yılında yani yıllar sonra 1 Mayıs, tekrar Taksim Meydanı’nda coşkuyla kutlanmıştır.

 

Bütün bunlar bizim Hükümetimiz döneminde olmuştur.  Birçok yasak Hükümetimiz döneminde kaldırılmıştır. Demokrasi konusunda oldukça hassas olan Hükümetimiz her zaman insan onurunu insana saygıyı her şeyden önce tutmuştur.

 

Bu sene ise herkes tarafından bilinen bir gerçek var. Taksim yenileme çalışmaları. Ve Taksim Meydanı’nda her yer kazı alanı ve neredeyse 30 metre büyüklüğünde çukurlar var. Bu çukurların etrafını çeviren paravanların küçük bir izdihamda yıkılma tehlikesi var ve yüzlerce insan için hayati tehlike anlamına geliyordu bu. Yani fiziki olarak meydan müsait değil o kadar büyük kalabalıklara.

 

Ve bu durum aylar öncesinden işçi konfederasyonlarının temsilcilerine anlatılarak onlardan kutlamaları başka bir meydanda yapmaları için anlayış istendi. Ve bütün işçi temsilcilerine aylar öncesinden alternatif mekânlar gösterilerek bu sene Taksim Meydanı’nda kutlama yapmanın riskleri anlatıldı.

 

Bazı sendikalar ve marjinal gruplar bu riskleri bile bile Taksim’e çıkmayı isteseler de devlet hiçbir insanının ölmesine ve yaralanmasına müsaade edemezdi. Nitekim İstanbul Valimiz Sayın Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarına izin vermemiş sadece Anıt’a çelenk ve Kazancı Yokuşu’nda anma törenine izin vermiş ve Kazlıçeşme’de kutlamaların yapılmasını istemiştir.

 

Buna rağmen yani bütün uzlaşma yolları aranmış olmasına rağmen sendikalar ve marjinal gruplarTaksim konusunda ısrarlarını sürdürmüş ve toplumsal destek bulamayan, iktidara gelme umudunu tamamen yitirmiş bazı muhalefet partileri ile onların gençlik örgütleri ve bazı marjinal Marksist gruplar, Taksim Meydanı’nda kutlama yapılmasına izin verilmemesini bahane ederek bütün İstanbul’uterörize etmiştir. Güvenlik güçlerimiz de bunun karşısında hertürlü tedbiri almıştır.

 

Örneğin HAK-İŞ bu seneki kutlamaları en yoğun işçi kitlesinin bulunduğu illerimizden olan Karabük’te halaylar çekerek kutladı. Aynı şekilde Ankara’da, İzmir’de ve birçok şehirde insanlar güle oynaya, davullarla zurnalarla 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı şenlik havasında kutladı. İstanbul’da da birçok grup Kadıköy Meydanı’nda olaysız bir şekilde halaylar çekerek 1 Mayıs’ta bayram yaptı.

 

Milletimiz 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bahane ederek işçilerle, fakir fukarayla hiçbir ilgisi olmayan kesimleri çok iyi tanımakta, Hükümetimizin dar gelirli grupların yaşam seviyesini yükseltmek için verdiği mücadeleyi de iyi bilmektedir. Dolayısıyla 1 Mayıs’ı hükümete karşı bir provokasyonzeminine çevirmek isteyenlerin bir kez daha hevesleri kursaklarında kalmıştır.

 

Bu kaçıncı Kamer Genç!

 

Geçen hafta CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’e, Atatürk’ü bahane ederek ağza alınmayacak sözler sarf etti. 

Bunun karşısında AK Parti olarak biz de tepkimizi gösterdik.  Meclisimiz Kamer Genç’e oy çokluğuyla kınama cezası verdi.Kamer Genç’in bir hanımefendiye karşı tutunduğu bu terbiyesiz üslup, toplumumuz tarafından da kınandı. Ama ne yazık ki muhalefet etmekle düşmanlığı birbirine karıştıran bazı muhalefet partileri bu tür provokatif çıkışlar yapmayı adet haline getirmiştir.

 

Bu Kamer Genç’in maalesef yaptığı ilk terbiyesizlik değildi. Meclis’e girdiği günden bu yana kendi partisi de başta olmak üzere tüm siyasi partiler Genç’in fena üslubuna yakından şahit olmuştur. Genç herkesi çileden çıkarttığı gibi arkadaşımız AK Parti Milletvekilimiz Zeyid Aslan’ı da çileden çıkartmıştır.

 

AK Parti Tokat Milletvekilimiz Zeyid Aslan’ın da Kamer Genç’e yönelik ettiği küfürler nedeniyle AK Parti TBMM Grup Yönetim Kurulu toplanarak, Aslan'ın Genel Kurul'daki sözlerini değerlendirdi. Toplantıda, Aslan'ın sarf ettiği ağır hakaret içeren ifadelerin uygun olmadığı gerekçesiyle Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi kararlaştırıldı.

 

Biz Hükümet olarak, kim yaparsa yapsın küfür, değerlere hakaret veya şiddet içerikli bu tür konuşmaların Meclis’in saygınlığına gölge düşürdüğüne inanıyoruz. Sebep olanları da milletimizin takdirine bırakıyorum.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com