Ticarette Küresel Aktör Türkiye
Ticarette Küresel Aktör Türkiye
Harun Karaca'dan haftanın siyasi gündemi / 30 Mart 2013 Cumartesi

Ticarette Küresel Aktör Türkiye

Dünyada yaşanan değişim ve gelişmelerin hızına ayak uydurarak gerekli adımları zamanında atabilmek gelişmiş ülkelerin reflekslerinden biridir. İktidara geldiğinden bu yana Hükümetimiz iç sorunların çözümü ve ülkenin gelişimi için canla başla çalışırken küresel ölçekte söz sahibi olabilmek adına büyük bir gayret göstermiştir. Son 10 yıldan bu güne gelişen ve büyüyen Türkiye dünyada ki ve bölgesinde ki değişmeleri takip ederek büyük devlet refleksine sahip olmuştur.

Küresel ekonomi kendine yeni pazarlar ararken, küresel aktör haline gelmek isteyen Türkiye; sömürü anlayışını reddederek uluslar arası ekonomik platformda yeni arayışlar ve açılımlarda bulunması kendi gücünün farkına varan bir ülke için kaçınılmaz bir olgu idi.

AK Parti iktidarı, Avrupa Birliği sürecini hızlandırmış ve küresel dünyanın sermayesini Türkiye’ye çekmeyi başarmıştır.

Dilerim ki; Çözüm süreci ile birlikte uluslar arası sermayenin ülkemize bu sinerji ile akması daha güzel ve hızlı olacaktır.

Başbakanımız başta Afrika, Asya, Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere yurtdışında Türkiye’nin daha aktif bir politik ve ekonomik başarıları için gerek diplomatik gerekse ticari olarak oldukça sık ve samimi temaslar kurmaktadır.

Başbakanımız ne zaman yurtdışına çıksa, Türkiye’nin yeni küresel aktör olduğunun altını çizmek için mutlaka yanına Türkiye’den işadamlarını da alarak gitmektedir. Ticaretin artması ve işadamlarımızın yurtdışındaki işadamları ile diyaloglar kurması konusunda hassas olan Başbakanımızın bu tavrı işadamlarımız tarafından memnuniyet uyandırmaktadır.

İşadamlarımızın yurtdışındaki ticari ve ekonomik başarılarına gerekli zemini hazırlamak amacıyla; 2002 yılında 50 ülkede 62 merkez 84 kadro ile faaliyette bulunurken,2012 yılı itibarı ile 105 ülkede 162 merkez 250 kadro ile dış ticaret ateşelerimiz hizmet vermektedir.

İhracatımızı yükselttik . İhracat yapan firma sayımız gittikçe artıyor.

Verilerle küresel güç olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin tablosuna bakar isek;

Türkiye’nin mal ihracatı 2002-2012 arası dönemde 4.2 katına yükseldi, 36 milyar dolardan 152.6 milyar dolara çıktı.

Türkiye’de 2002 yılında ihracat yapan firma sayısı 31.731 iken bu sayı 2012 sonu itibariyle 54.802’ye ulaştı.  2002 yılında kişi başına ihracatımız 550 dolar iken, 2012 yılında 2000 dolara yükseldi.

2002 yılında yalnız 5 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yaparken, 2012’de 16 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı.

2002’de 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren il sayısı 22 iken, 2011 yılı itibarıyla bu sayı ikiye katlanarak 45’e ulaştı. 2002 yılında 227 ülke/gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirilirken 2012 yılında 241 ülke/gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye’nin hizmet ihracatı 2002’de 14 milyar dolar iken, 2012’de 44.2 milyar dolara yükseldi.

Dünya’da nerede ticaret varsa orada Türkiye var...

Avrupa, Asya-Pasifik, Avrasya, Ortadoğu - Kuzey Afrika, Sahra Altı Afrika ve Amerika ile ikili ticaret ilişkileri yürütmekteyiz.

Hükümetimizin 2023 hedefi ise 500 Milyar dolarlık İhracat yaparak Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmektir.

Güncel istatistiklerimize baktığımızda; İhracatımız 2013 yılı Ocak ayında, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 11,2 artarak 11 milyar 509 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Durmak yok yola devam diyoruz....

Ve yine; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 yılı Ocak ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, Ocak'ta ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,2 artarak 11 milyar 509 milyon dolar, ithalat ise yüzde 7,6 artarak 18 milyar 800 milyon dolar oldu.

İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl Ocak ayında yüzde 59,2 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 61,2'ye yükseldi.

Bunlarla yetinmeyen AK iktidar, yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizle de çok yakından ilgilenmekte ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar yaparak, sorunlarına çözüm üretmek, soydaş ve akraba topluluklar ile sosyal kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bu topluluklara yönelik faaliyetler yürütmek amacıyla ''Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'' Hükümetimizce kurulmuştur.

Uçmak Anadolu İnsanı için olmayacak bir hayaldi...

Hatırlarsanız daha önce uçağa binmek için zengin olmak gerekiyordu.

Yurtdışı uçuşlarında düzelen ekonomi ile birlikte THY’nin dış hat uçuşlarında da ciddi bir yükselme olmuş 2003 yılında 60 dış noktaya uçarken 2013 yılı itibariyle 192 noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

2002 yılında arz edilen koltuk sayısı 24 milyon iken 2012 yılında 96 milyona; Ücretli Taşınan yolcu 16.5 milyondan, 74,5 milyona; Uçulan Km 138 milyon km den, 542 Milyon km ye; Yolculuk doluluk oranı %68,9 dan %77,4’e çıkmıştır.

Hükümetimiz Hava taşımacılığına daha çok önem vererek THY’yi dünyanın en iyi kuruluşları arasında bir dünya markası yapmayı başarmıştır.

Türkiye birçok açıdan merkezinde bulunduğu Afro-Avrasya coğrafyasında fırsat ve risklerin en yoğun etkileşim içinde bulunduğu alan konumundadır.

Türkiye’nin bölgede kararlı ve yapıcı bir dış siyaset takip etmesi daha da önemli hale gelmiştir.

Bu yüzden; Türkiye, bugün bilgi, birikim ve becerisini zenginleştirerek bölgesinde barış ve refah çemberi kurmayı hedefleyen istikrar ve güvenlik üreten, refahın, beşeri ilerlemenin ve kalıcı istikrarın önünü açacak bir düzenin kurulması yolunda ciddi çabalar harcayan, öncü bir ülke haline gelmiştir.

Türkiye’nin köklü devlet geleneği, tarihi ve bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan avantajları, genç ve eğitimli nüfusu, dinamik ekonomisi ve demokrasi yolunda emin ve kararlı adımlarla yürümesi uyguladığı politikalarla gelecek yüzyılı okuma adına daha başarılı olacağı inancı ve kanaatindeyim.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com