Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl dönümü..
Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl dönümü..
Harun Karaca'dan haftanın siyasi gündemi / 18 Mart 2013 Pazartesi

Çanakkale Zaferi’nin 98. Yıl dönümü..

Geldikleri memleketlerine bir daha asla dönememişler.  O kadar küçükmüş ki bazıları şehit olduklarında annelerinin kokusu hala üzerindeymiş.

Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkesi, Arabı  şehadet şerbetini hepsi birarada içmiş. Bu vatan hepimizin diyerek  vatan sevgisinin ne demek olduğunu dünya aleme göstermişler.

Düşmanın askeri de silahı da bomba yüklü gemileri de çok daha fazlaymış.  12 büyük zırhlı, 18 muhrip, 12 torpido gemisi, 7 tarama gemisi, küçük çaplı gemiler, 24 denizaltı, 42 uçak ve 500

bin asker, 506 topla günde ortalama 23 bin mermi gönderiyor mevzilerimize.

Bizim elimizde ise çoğu eski olduğu için ateş gücü son derece düşük 150 top var ve atılabilen mermi sayısı sadece 370.  Ama bunların hiçbirisi gözlerini kırpmadan vatanı için şehadete koşan Mehmetçiğimizi mağlup edememiş.

Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Kurmay Albay Cevat subaylarını toplamış ve  “Silah arkadaşlarım,  biz düşmanın toplarına ve zırhlılarına karşı imanımızla çıkacağız. Şarapnellere ve mermilere göğsümüzü siper edeceğiz. Ve bütün dünyaya Çanakkale Geçilmez sözünü bir darb-ı mesel gibi söyleteceğiz.” Dediği yerin adıdır Çanakkale.

Aç kalmışlar, silahsız kalmışlar, can yoldaşı arkadaşlarının ellerinde şehit olmasını görmüşler ama yine de pes etmemişler.  Ne Türkü pes etmiş, ne Kürdü pes etmiş, ne Çerkesi ne Lazı ne de Arabı.

Şehit askerlerimizden birinin  üzerinden çıkan bir pusulada “ Ben Beybaş Köyü’nden arkadaşım Halil’e bir mecidiye borç verdiydim. Kendisi beni göremedi. Biraz sonra taarruza kalkacağız. Belki ben dönemem. Arkadaşıma söyleyin, hakkımı helal ettim.” demesinde yatıyor pes etmemek.

Mehmetçiğin, “Sağ kolumu şarapnel parçaladı sağ kolum yok ama zararı yok sol kolum var, onunla da pekala savaşabilirim” demesidir Çanakkale.

Şehit olan arkadaşlarının ailelerine destek olmak için, onların eşyalarını kendi aralarında satışa çıkartıp daha sonra sessizce şehit arkadaşlarının eşyalarını gömmektir pes etmemek.

Hatice Hanımın “Ahmet” ismini alarak en ön saflarda binlerce kadınımızla birlikte vatan savunmasının ismidir Çanakkale.

Zeynep Mido Çavuş’un, Kosava’dan savaşa katılmak üzere tek başına geldiği şehadet şerbetini İçtiği yerdir Çanakkale.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin, bu sene 98. Yıl dönümünü kutluyoruz. Çanakkale Zaferi, milletin uyanışına, şahlanışına ve yeniden yükselişine vesile olmuştur.  Çanakkale Zaferi, milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren dünyadaki bütün milletler ve tüm insanlık için de bir sembol olmuştur.

Osmanlı coğrafyasının dört bir yanından Çanakkale’ye gelerek omuz omuza vatanlarını müdafaa ederken toprağa düşen şehitlerimiz, Çanakkale şehitliğinde yan yana yatmaktadır. Bugün de onlardan aldığımız ilhamla, kardeşliğimizi pekiştiriyor, ülkemize yönelik her türlü fitne ve nifak girişimlerine karşı milletçe mücadele ediyoruz.

Çanakkale Deniz Zaferi, yedi düvele karşı yokluklar içinde verilen ve zaferle çıkılan tarihi bir kırılma noktasıdır. Çanakkale'de, tarihimize altın harflerle yazılan zafer, geleceğimizin ve bağımsızlığımızın altın harflerle yazılan uyanış fermanı olmuştur.

Milletimizin fedakârlığına, cefakârlığına, azmine ve kahramanlığına şahitlik eden Çanakkale Savaşı, bütün dünyaya bir vatan üzerinde birlik içerisinde yaşayacağımızı haykırdığımız destan olmuştur.

Bugün de milletimizle birlikte, Çanakkale ruhuyla ülkemizin ekonomik, politik, sosyal, kültürel ve demokratik kalkınması için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bir milletin dosta düşmana gösterdiği kahramanlık ve birlik destanı olan Çanakkale Deniz Zaferimizin 98. Yıldönümü olan 18 Mart Şehitler Günü'nde aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Ruhları şad olsun…

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com