Türkiye ilerliyor, AB bekliyor & CHP hep muhalefet!
Türkiye ilerliyor, AB bekliyor & CHP hep muhalefet!
Harun Karaca'dan haftanın siyasi gündemi / 15 Şubat 2013 Cuma

Türkiye ilerliyor, AB bekliyor & CHP hep muhalefet!

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon programında Avrupa Birliği ve Şangay Beşlisi ile ilişkiler kapsamında söylediği sözler, yazılı, görsel ve sosyal medya ortamında tartışmalara neden oldu.

Bir televizyon programında  gazetecilerin  “Türkiye AB sürecini unuttu mu?” şeklinde soruya Başbakanımız  şu yanıtı verdi:

“Çok açık ve samimi söyleyeyim, bizim aslında AB sürecini unutmak, kaybetmek diye bir şey söz konusu değil. AB bizi unutmak istiyor ama çekiniyor unutamıyor. Halbuki bir açıklasa biz rahatlayacağız. Oyalayacağına bizi, açıklasın biz de işimize bakalım. Kurumlarsa, biz AB'ye uygun kurumlarımızı şu anda olgunlaştırmış durumdayız. AB üyesi ülkelerin içinde birçoğu bizim konumumuzda değil, hepsi ortada.

Başbakan'ın özellikle AB'nin ikiyüzlü tutumuna ilişkin Türkiye için yeni alternatif arayışları içinde olduğunu hissettirmesi, hem dünyaya hem Avrupa'ya hem de ülke insanına yönelik ciddi mesajlar içermektedir.

Türkiye'nin yaklaşık 40 yıldır Avrupa Birliği'nin kapısında tutulduğunu, yaptığı tüm yasal düzenlemelere, kurumsal ve bireysel değişimlere rağmen kendisinden çok daha gerilerdeki ülkeler alınmasına rağmen AB'ye alınmaması kamuoyunun da tepkisini çekmektedir.

Peki Türkiye'nin AB'ye alınmaması konusunda AB'nin ileri sürdüğü gerekçeler ne kadar doğru? Türkiye, AB müzakereleri doğrultusunda bugüne kadar neler yapmıştır? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB ile ilgili sarfettiği sözlerde haksız mıdır?

Türkiye 3 Ekim 2005 tarihinde AB ile başladığı katılım müzakerelerini  kararlılıkla yürüterek  atılması gereken her türlü adımı tereddütsüz bir şekilde uygulamaya koymuştur.

2011 yılında, hükümetin müstakil bir Avrupa Birliği Bakanlığı ihdas etmesi, son 10 yılda AB sürecini daha da ileriye taşıma kararlılığının somut bir tezahürüdür.

Son 4 yılda Türkiye AB’den kaynaklanan ve genişleme tarihinde hiçbir ülkenin karşılaşmadığı haksız siyasi blokajlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu blokajlar nedeniyle AB üyeliği yolunda atılan adımlar ve gerçekleştirilen reformlar, resmi müzakere sürecine olması gerektiği gibi yansımamıştır.

Geçen yıl yayımlanan Türkiye İlerleme Raporu, sürecin sübjektif ve taraflı bir şekilde yürütüldüğünün en açık kanıtı olmuştur.

CHP hep muhalefet!

CHP'li İzmir Milletvekili Birgül Aymar Güler’in  Meclis kürsüsünden sarfettiği, “Türk ulusuyla Kürt milliyetinin eşit olmadığı” şeklindeki ırkçı iddiası günlerdir tartışılıyor. CHP’nin genlerindeki ırkçı damarı sergileyen Güler’in sözleri, “Yeni CHP” söylemlerinin de ne denli halktan kopuk, ötekileştirici ve gerçeklerden uzak olduğunu da gösterdi.

CHP’li başka bir milletvekili hem kendi partisinden milletvekili arkadaşı için argo kelimeler kullandı hem de “Artık ihtilal yapacak komutan bile kalmadı” diye yakınarak, CHP’nin iktidar olmak için hep gözünü darbecilere diktiği gerçeğini itiraf etmiş oldu.

CHP'liler ayrıca geçtiğimiz hafta liderleriyle birlikte Portekiz’in Cascais kentinde yapılan Sosyalist Enternasyonal toplantısına katıldı. Ve orada da hem Türkiye ekonomisinin “çok kötü” olduğu yönünde yanıltıcı propaganda yaptılar hem de Suriye meselesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikası ile taban tabana zıt açıklamalarda bulundular.

CHP’nin bu dışarda ülkesini şikayet eden tavrı da hiçbir zaman kamuoyu nezdinde kabul görmemektedir.

CHP’nin halka yabancılaşmasından bahsederken yukarıdaki bu üç örneği vermek bile yeterlidir. Çünkü toplumumuz, siyasetin dilinin ötekileştirici, ayrıştırıcı ve ırkçı bir söyleme bürünmesini tarih boyunca benimsememiştir.

Bütünleştirici, ırkçılığı, asimilasyonu reddeden huzuru ve kardeşliği önemseyen, kuşatıcı siyaset tarzı her zaman milletimizce benimsenmiştir. CHP bu ötekileştirici söylemiyle bu anlamda bir kez daha kaybeden taraf olmuştur.

Milletimiz, her darbenin ardından darbecilerin görevlerini bırakarak kışlasına çekilmesini istemiş ve sivil siyasete verdiği oylarla darbeleri onaylamadığını göstermiştir.

Ayrıca, yurtdışında kendi devletini ispiyonlamak olarak algılanan CHP’nin Sopsyalist Enternasyonal’daki tavrı da millet tarafından seçim sandığı başında hatırlanmak üzere toplumsal hafızaya kaydedilmiştir.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com