Rabb'im bir daha Milletimize İstiklal Marşı yazdırmaması Duasıyla
Rabb'im bir daha Milletimize İstiklal Marşı yazdırmaması Duasıyla
Harun Karaca'dan haftanın siyasi gündemi / 12 Mart 2014 Çarşamba

Rabb'im bir daha Milletimize İstiklal Marşı yazdırmaması Duasıyla

Millî ve manevî değerleri coşkunlukla işleyen edebî eserler, o milleti manen kuvvetli kılar. Savaş sırasında cephedeki askere cesaret ve kuvvet, geride kalana sabır ve metanet verecek şiirlere, hikâyelere, destanlara, türkülere ihtiyaç vardır. Böyle buhranlı devrelerde, milletin şairlerden, yazarlardan beklediği manevî destek budur.

Mehmet Akif, İstiklal Marşı şairi olduğu kadar,  aynı zamanda büyük bir mütefekkir, büyük bir münevverdi. Mehmet Akif, bir cihan imparatorluğunun parçalanmasına, çöküşüne; Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etti. Osmanlı halklarının tek tek savrulmasını, kopmasını bizzat o coğrafyaları gezerek müşahede etti. Yaşanan acıyı yüreğinde hissetti ve o acıyı, sızıyı eserleriyle kağıda döktü.

O konuşmadı, yaşadı, yaşadıktan sonra ifade etti.

İstiklâl mücadelesinin en çetin bir safhasında milletin duygularını belirtecek bir "İstiklâl Marşı"nın yazılması istenmiş ve böylece, Maarif Vekâleti tarafından bir müsabaka açılmış ve müsabakada birinci olana 500 lira ödül verileceği ilân edilmişti. Yurdun her tarafından 500'den fazla şâir müsabakaya girmişti. Fakat yazılan marşlar, milletin hissiyatına tercüman olacak bir durumda değildi Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi böyle bir marşın ancak, Safahat nâzımı şair Mehmet Akif tarafından yazılabileceğine inanmış ve kendisine bir mektup yazarak bu talebini iletmiştir.

12 Mart 1921 tarihinde TBMM’nin o günkü oturumunda Mehmet Akif’in yazdığı istiklal marşı büyük bir coşkuyla kabul edilmiştir.

Tarihe saygı, ecdadını sahiplenmek budur. Bu görevimiz, sorumluluğumuz, mesuliyetimizin idraki içinde bunu yapıyoruz,

İktidarımız 2007 yılında 12 Mart gününü “İstiklal Marşı’nın kabul edildiği günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü” olarak kabul etmiş, 4 Mayıs 2007 de yasalaşarak anma günü olarak 2008’den bu yana kutlanmaktadır.

AK Partinin geçmişe verdiğimiz değeri ve vefayı bu şekilde görmekteyiz

Mehmet Akif, bugün de bizim yolumuzu aydınlatıyor. Mehmet Akif, tecrübeye dayanan, vatan sevgisine, millet sevgisine, imana dayanan sağlam bir tefekkürle bugün de bize rehberlik yapıyor.

Bugünler Milletçe yeniden Mehmet Akif olmamızın zamanıdır.

Kurtuluş ve bağımsızlık savaşlarımıza kalemiyle tercüman olan, heyecan veren, Merhum Mehmet Akif’in ruhu şad Mekanı cennet olsun.

Cenabı Allah ondan razı olsun.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com