5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin Yıl Dönümünü Kutluyorum
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin Yıl Dönümünü Kutluyorum
Gündem Haberleri / 5 Aralık 2017 Salı

 

Türkiye, kadınlara siyasal haklarını pek çok ülkeden önce verdi. 1924 yılında yürürlüğe konulan Tevhid-i Tedrisat kanunu bir yandan eğitimi merkezileştirip bir düzene sokarken diğer yandan kadın nüfusa ilkokul, ortaokul ve yüksekokul öğrenimin kapılarını açtı.

 

1930 yılında önce belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı kazanan Türk kadını, 1933’te köy ihtiyar heyetlerine ve muhtarlığa seçme ve seçilme hakkı, 1934 yılında ise milletvekili seçme ve seçilme hakkı kazandı.

 

Türkiye’de kadın hakları Atatürk’ün ileri medeniyetler seviyesine ulaşma çabalarının olduğu kadar Kurtuluş Savaşı’ndaki çabaları nedeniyle vefa borcu ve kadınlara verdiği değerin de bir ifadesiydi.

 

Ne var ki, tek partili dönemde kadın siyasetçi sayısı azdı. Çok partili döneme geçildiğinde de siyasette erkek egemenliği devam etti.

 

2002 yılı itibariyle Türkiye’de dengeler yavaş yavaş değişmeye başladı. Ak Parti Hükümetinin pek çok alanda yaptığı devrim niteliğindeki gelişmelerden biri de, kadın siyasetçilere önem vermesi ve parlamentodaki kadın siyasetçi sayısını Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine çıkarmasıdır.

 

Bunun anlamı, “Kadınlar adına yapılacak yasalarda artık kadınlar söz sahibi olacaktı.”

 

Siyasetçiler kadınların derdinden anlayan hemcinsleri olunca, sosyal hayat ve iş yaşamında kadınlar lehine pek çok yasa çıkarılarak kadınların her alanda erkeklerle eşit seviyeye getirilmesi sağlandı.

 

Kızların okullaşması adına hızlı adımlar

Çalışan annelerin durumunda iyileştirmeler

Doğum izni, süt izni sürelerinin uzatılması

Yarı zamanlı çalışabilme imkanı

Kreş yardımı

Yerel yönetimlerde kadın siyasetçi sayısının artırılması

 

Kadınlar, nasıl ki Kurtuluş Savaşı’nda erkeklerin yanında cepheye koşmuştu, 15 Temmuz gecesi de yine vatan savunmasında ön saflarda yer aldı; demokrasi ve milli iradeye sahip çıktı.

 

Vatan müdafaası söz konusu olduğunda, cephede aynı safta duran Türk erkeği ve kadını, bu ülkenin 2023 ve 2071 hedefleri için de siyaset arenasında birlikte önemli görevler alacaktır.

 

Bu vesile ile, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıldönümünü kutluyorum.

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2021 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com