29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
Gündem Haberleri / 29 Ekim 2017 Pazar

 

Kurtuluş Savaşı'nda izlenecek yolu belirleyen Erzurum Kongresi'nde alınan iki önemli karar vardı: Biri "milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez" diğeri "manda ve himayenin kabul edilemeyeceği"ydi. Böylece savaş zaferle sonuçlanacak ve topraklarımızda ulusal egemenlik hakim olacaktı.

 

Kurtuluş Savaşı, ya istiklal ya ölüm diyen bir milletin, yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde verdiği mücadele sonucu kazanılmıştı. Ezelden beri hür yaşamış bu millet, ilelebet hür yaşayacağını, hiç bir harici ya da dahili düşmanın buna engel olamayacağını ilan ediyordu.

 

28 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal'in "yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz" diyerek fikrini açıklamasının ardından, 29 Ekim günü, TBMM'de, 1921 Anayasası'nda "Türkiye Devleti'nin hükümet şekli Cumhuriyettir" değişikliği yapılarak Cumhuriyet'in ilanı kabul edildi.

 

Hakimiyet milletindi. Öyle bir millet ki, Kurtuluş Savaşı'nda destanlar yazmıştı. Vatan için canını ortaya koymuş, sevdiklerini geride bırakarak cepheye koşmuş, cepheye mühimmat taşırken bebeğinin üzerindeki örtüyü almıştı. Biliyordu ki, vatan elden giderse ne canı ne sevdiği ne bebeği için bir gelecek olmayacaktı. Cepheye gidenlerin bazıları daha on beşinde bile değildi. Yaşları küçük ama gönüllerindeki iman ve vatan sevdası büyüktü. İşte bu şanlı tarihin sahibi millet, "yaşasın Cumhuriyet" nidaları ile yeni yönetim şeklini kutluyordu.

 

Milletimiz, Kurtuluş Savaşı sonrası harici ve dahili pek çok badirede geçmişinden güç almış, her seferinde tüm Dünya'ya "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet payidar kalacağını"  kanıtlamıştır.

 

Bu vesile ile başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugüne kadar millet, vatan, bayrak ve istiklal için savaşmış tüm şehit ve gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz.

 

Emanetiniz, emanetimizdir. Hiçbir zeval gelmeden nesiller boyu yaşatılacaktır. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2019 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com