19 EKİM ALİYA İZZETBEGOVİÇ'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ
19 EKİM ALİYA İZZETBEGOVİÇ'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ
Gündem Haberleri / 19 Ekim 2017 Perşembe

Aliya İzzetbegoviç:  Avrupa'nın orta yerinde, hiç de uzak olmayan geçmişte yaşanmış, insanlık dışı vahşete dur demek için kaderini halkının kaderi ile birleştirmiş bir lider.

 

Bilge Kral daha genç yaşında mücadeleye başlamıştı. İlk gençlik yıllarında ise hapishane ile tanıştı. 24 yaşında 5 sene hapishanede kaldı ve mücadelesine burada da devam etti. Buradaki zamanında iki üniversite birden okudu. En coşkun yıllarında bir genci hapishaneye atarak bitireceklerini düşünenler, bir bilgenin yetişip güçleneceğini fark edemediler.

 

Karşıtlarına göre, Müslüman, gerici, uzlaşmadan uzak biriydi. Uzlaşmak, halkının suçsuz yere katledilmesine sessiz kalmaksa Aliya uzlaşmayacak, susmayacak, tüm Dünya bu sesi duyacaktı.

 

 Ve haykırdı:

 

"Bizler özgürlük için savaşan bir halkız. Cesaret, bilgelik ve iyilikle amaca ulaşmak istiyoruz. İnsanlara karşı nefret hissetmiyorum. İnanın bana, tüm bu acı tecrübelerden sonra bile insanlardan nefret etmiyorum. Her şeyin güzel sonuçlanacağına ve bu cehennemden bir çıkış olduğuna yönelik umudumu diri tutan işte budur!"

 

Cephede gözü kara bir komutan, masada ulusu için mücadele eden tavizsiz bir devlet başkanı, halkı için bir baba, ümmetin gönlünde umut oldu.

 

Tarih, geçmişin deneyimlerinden öğrenmek ve bu bilgiler ışığında geleceğimize yön vermektir. Aliya da bize önemli dersler bıraktı:

 

Zaferden umudunu kesme!

Haklı davanda asla boyun eğme!

Değerlerinden asla taviz verme!

Affetmekte özgürsün ama yapılanları asla unutma!

 

Senin de söylediğin gibi Bilge Kral,

 

"Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.”

 

Rahmetle!

 

 

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2019 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com