Muharrem Ayı ve Aşure Günü
Muharrem Ayı ve Aşure Günü
Gündem Haberleri / 30 Eylül 2017 Cumartesi
"Allah'ın Ayı" olarak bilinen Muharrem ayı Allah'ın rahmet ve bereketini en çok lütfettiği zamanlardandır.
 
Nuh Tufanı sırasında vuku bulan ve Osmanlı döneminde yaygın bir gelenek haline gelen Aşure yapımı ile anılan Muharrem Ayının 10. günü pek çok önemli hadisenin de meydana geldiği önemli bir tarihtir.
 
Peygamber Efendimiz'in "Aşûre günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur" sözleriyle önemini belirttiği özel bir gündür Aşure günü.
Bugüne "Aşura" denmesinin sebebi, Muharrem Ayının 10. gününe denk gelmesidir. Hadislere göre bugüne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Allah-u Teala'nın 10 peygamberine 10 değişik ikram ve ihsan da bulunmasıdır. Bunların bazıları ; 
 
Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul edilmesi
Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması
Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması
Hazret-i İbrahim'i ateşin yakmamalı
Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması
Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması
Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması
Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesidir.
 
Hazret-i Hüseyin'in şehadete erdiği, tüm Müslümanları derin üzüntüye boğan gün de Muharrem Ayının 10. gününe denk gelmektedir. 
 
Bu önemli günde, Rabbim, bizim de dualarımızı, kabul olunması, Aşure gününe denk gelen peygamber duaları arasına yazsın ve kabul buyursun inşallah!
Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com