HİCRİ YILBAŞIMIZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN
HİCRİ YILBAŞIMIZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN
Gündem Haberleri / 21 Eylül 2017 Perşembe
Hz. Ömer (ra) döneminde, Kamer senesi esas alınarak, Peygamber Efendimiz (sav)'ın Mekke'den Medine'ye hicreti başlangıç kabul edilerek, Muharrem ayının ilk günü hicri yıl başlangıcı kabul edilmiştir. Efendimiz (sav) Muharrem ayını "Allah'ın ayı" olarak tanımlamıştır.
 
Mekkeli müşriklerin Müslümanlara gittikçe artan baskıları karşısında Medine'ye göçler başlamıştı. Peygamber Efendimiz (sav) yola çıkmak için İlahi izni bekliyordu. Beklenen vakit geldiğinde, yanında yalnızca Hz. Ebubekir (ra) ile Mekke'den Medine'ye yola çıkıldı.
 
Bu zorlu yolculukta, Sevr dağının tepesindeki mağaraya gelindiğinde, Hz. Ebubekir'in telaşlanması karşısında, Peygamber Efendimiz (sav) "Korkma Allah (cc) bizimledir" demişti.
 
O sırada İlahi bir emirle, mağaranın girişine ağ ören örümcek ve yuva yapan güvercin, müşriklerin onları bulmasını önlemiştir.
 
İslamiyet'in ilk mescidi Kuba Mescidi bu yolculuk esnasında inşa edilmiştir.
 
Medine girişinde, Rânûnâ vadisine varıldığında Peygamber Efendimiz (sav) iki defa ard arda hutbe okumuş, ilk Cuma namazı kılınmıştır. Peygamber Efendimiz bu konuda "Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma'dır." hadisini iletmiştir. 
 
Muharrem ayının birinci günü; İslam aleminin yılbaşısıdır. Bu günde yapılacak ibadetlerle alakalı Efendimiz (sav) yılın ilk gününde oruç tutulmasını öğütlemiş,
 
"Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur." demiştir.
 
Ey Rabbim, bu gelen yeni yılda, şeytanın şerrinden muhafaza olmayı diliyoruz. Ve içimizde, bize kötülüğü emreden nefsimizle mücadelede senden yardım diliyoruz. Bizi sana yaklaştıracak işlerle meşgul olmayı nasip et. Bize her iki cihanda rahmetinle muamele eyle!
 
Hicri yeni yılın ümmete umut, kurtuluş olması; barışa ve huzura erdirmesi temennisiyle...
Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com