Ahilik Haftası dolayısıyla Ahilik Teşkilatı ve Ahi Evran
Ahilik Haftası dolayısıyla Ahilik Teşkilatı ve Ahi Evran
Gündem Haberleri / 20 Eylül 2017 Çarşamba

Kimi kaynaklara göre Arapça “kardeş” anlamına gelen Ahi kelimesinden gelen Ahilik teşkilatı, sosyo-ekonomik ve ahlaki-kültürel temellere dayalı bir örgütlenmedir.

Ahi Evran’ın doğduğu dönem Büyük Selçukluların zevali ile Anadolu Selçuklularının asr vaktidir. Selçuklunun zevali ile birlikte doğmakta olan Osmanlıyı ışıtan kandiller…

Bazı araştırmacılara göre  Ahi Evran, Abbasilerin “fütüvvet” teşkilatını, Anadolu’ya ahilik olarak taşımıştır. Bir yandan Kayseri’de hocasının eşliğinde gönül yolculuğu yaparken, diğer taraftan kendi zaviyesini kurarak ahiliği teşkilatlandırmaya başlar.

Tevhid ve Vahdet’in sadece teorik, düşünsel bir şey olmadığını hayatıyla gösteren Ahi Evran, Şeyh Edebali eliyle hikmet bayrağını ulaştırması gereken yere ulaştırmıştır…

Ahilik Teşkilatının asıl amacı ilim, kültür, sanat ehli, huzurlu bir hayatı sürdürebilecek erdemli insanlar yetiştirmektir. Ahilik teşkilatına yalnızca tüccar ve sanaatkarlar değil, aynı zamanda bilim adamları hatta hükümdarlar da üye olabilirdi.

Kimi araştırmacılara göre Bacıyan-ı Rum, Ahilik Teşkilatının kadın kolları gibidir. Yine iş, hayat, sosyal, iktisadi olaylar  ve etik değerler örgüsü içinde örgütlenen bu teşkilatlar, daha sonra “lonca ve gedik” ismi altında varlıklarını sürdürmüştür.

Ahilik anlayışına göre bütün insanlar, eşya, tabiat ve dünya, Allah’ın bütün insanlığa bahşettiği emanet konumundadır. Dolayısıyla emek gücünün, insanın ve tabiatın sömürülmemesi gerekir. Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, millet ve devlet yani  toplumun bütün fert ve kurumları arasında iyi ilişkiler ve dengeler kurarak herkesin huzur içinde yaşaması hedeflenmiştir.

Bu tarihi pratikten yola çıkarak, çağdaş Ahi Evran karakterine sahip, teoriyi pratiğe aktarabilecek, insanlığın ihtiyaçlarını karşılayabilecek, iş ve sosyal hayat projeleri geliştirilmeli. İnsan doğasına aykırı sosyal, siyasal ve iktisadi sistemlerin dayattığı sıkıntılardan, insanlık ancak bu yolla kurtulabilir…

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com