"Yeter söz milletindir" diyen, milletin Başbakanı Adnan Menderes 'in idamının 56. Yıldönümünde Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Gündem Haberleri / 17 Eylül 2017 Pazar
"Yeter söz milletindir" diyen, milletin Başbakanı Adnan Menderes 'in idamının 56. Yıldönümünde Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
 
Eylül ayı, Türk Demokrasi tarihinin hazan mevsimidir, 16-17 Eylül günleri ise en kara lekesi.
 
Halkın iradesini yok sayan zihniyet, 27 Mayıs 1960 günü yönetime el koyduğunu açıkladı. Yassıada'da, son seçimlerde ülke genelinde %57,6 oranında oy almış bir Başbakan tutuklu bulunuyordu. 
 
Duruşmalar sürerken, Menderes'in avukatı, mahkeme heyetine "yere düşmekle cevher, sakıt olmaz kadr-ü kıymetten” demişti, doğruydu. 
 
"Yassıada'yı hatırlatıyor" diye "Ada sahillerinde bekliyorum" şarkısını yasaklayacak kadar katı, Başbakan ile halkın hatta ailesinin haberleşmesini kısıtlayacak kadar zorba bir yönetim ve bu zihniyetin kurduğu mahkemeden idam kararı çıkmıştı.
 
Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan 16 Eylül; bu ülkeye 10 yıl Başbakan olarak hizmet etmiş olan Adnan Menderes 17 Eylül 1961 tarihinde idam edildi.
 
Tutuklu bulunduğu süre boyunca işkence görmüş, sağlığı iyice bozulmuş olan Adnan Menderes'e 17 Eylül günü alelacele "sağlam" raporu verdirilip idam kararı yüzüne okundu. Sevdikleriyle vedalaşmasına fırsat verilmemişti. Son sözleri "Allah milletimize zeval vermesin” oldu.
 
Sonrasında yaşananlar Menderes ailesinin acılarını katbekat artırıyordu. Polis kapılarına idam ilanını asıyor, bir hafta sonra icra emriyle tekrar geliyordu. İdam edilen Adnan Menderes’in cellat parası, ip parası ve kefen parası isteniyor, tüm mülklerine el konuluyordu.
 
Cemal Gürsel, yaşananları ve pişmanlığını yazdığı mektubunu "üzgünüm Menderes" diye bitiriyordu. 
 
Yıllar sonra o günlerin şahitlerinin pişmanlıklarını bildirmesi Menderes ailesinin acılarını hafifletmeyecek. 
 
Bu güzel ülkenin tarihine sürülmüş kara lekeyi silmeyecek.
Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com