Türkiye'nin geleceğine vurulan darbe olan 12 Eylül Askeri Darbesinin 37. Yıldönümü...
Türkiye'nin geleceğine vurulan darbe olan 12 Eylül Askeri Darbesinin 37. Yıldönümü...
Gündem Haberleri / 12 Eylül 2017 Salı
Türkiye'nin geleceğine vurulan darbe olan 12 Eylül Askeri Darbesinin 37. Yıldönümü...
 
Cumhuriyet tarihimizde her darbe Acılı ve Yıkıcı bir süreci beraberinde getirmiştir. Nitekim 12 Eylül 1980 darbesinde de muhtelif kaynaklara göre, 650 bin kişi gözaltına alınmış, 171 kişinin işkenceyle öldüğü belgelenmiş, 517 kişi idamla yargılanmış ve 50 kişinin infazı gerçekleşmiştir.
Darbenin akabinde askeri yönetimin belirlediği Danışma Meclisi tarafından hazırlanan anayasa, yönlendirilmiş referandumla %91.4 gibi bir rakamla evet oyu almıştır. % 90 civarında halkın ortak görüşte buluşması takdire şayan gibi görünse de gerçek farklıdır. Mesela, askeri yönetim üyelerinin ömür boyu yargılanmasını engelleyen geçici 15. madde, 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumu sonucu yürürlükten kaldırılmıştır. Halkımız gereken cevabı referandumla sınırlı tutmamış, 15 Temmuz’da “ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan selalar” dönemini açmıştır.
 
O gün doğanlar bugün 37 yaşında ama, 19 yaşında tutuklanan Necdet Adalı, idam edildiğinde sadece 22 yaşındaydı. 12 Eylül cuntasının idam ettiği ilk gençti. 
 
Sonrasını Kenan Evren kan donduran şu sözleriyle özetliyor: "Adaletli olsun diye bir sağdan bir soldan astık" 
 
İşte solcu Necdet Adalı sonrası "adalet yerini bulsun" diye asılan sağcı genç Mustafa Pehlivanoğlu idi.
12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünde işte bunları unutmuyoruz.
 
17 yaşındaki Erdal'ın "ak saçlı boncuk gözlü" diye hitap ederek, annesine yazdığı, "Gelecek görüşte bana özgürlüğü, özgürlüğün tohumlarını getir. Ve demir parmaklıklara bütün bu yazdıklarımı düşünerek gözyaşlarını, mahzun bakışlarını bırakmadan git. Boynun bükük olmasın. Giderken gözün arkada kalmasın. Arkana bakma. Dışarıda da hep öyle ol." dediği mektubundaki acıyı,
Muhsin Yazıcıoğlu'nun "Huzur dolu içimde ben sonsuzluğu düşünüyorum, Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum. Durun kapanmayın pencerelerim, güneşimi kapatmayın. Beton  çok soğuk üşüyorum" şiirinde ifade ettiği acıları unutmuyoruz. 
 
Artık darbelere darbe yapan bu milletin Rabbim her daim yar ve yardımcısı olsun. Cumhuriyet tarihimizde kara bir gölge gibi yer almış olayları da unutmamalı ve unutturmamalıyız...
Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com