Fatih'in İstanbul'u Fethinin 564. Yıldönümü kutlu olsun....
Fatih'in İstanbul'u Fethinin 564. Yıldönümü kutlu olsun....
Gündem Haberleri / 29 Mayıs 2017 Pazartesi
Napolyon'un deyimiyle "Dünya ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu"
Yeryüzünde bu kadar alaka uyandıran istisna şehir vardır. Nitekim bundan dolayı Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethiyle ilgili "önce İstanbul beni fethetti" demiştir..
 
Fetihten asırlar sonra şairin "güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar" dizelerini dile getirmesi İstanbul ruhunun hala canlı olduğuna işaret etmekte.
 
Tarihte "Fatih" unvanına sahip devlet adamı sayısız olsa da günümüz de "Fatih" olarak anılan sayılıdır. Görünen o ki asırlarca "Fatih" olabilmek için fetihle müjdelenmek gerekir...
 
Peygamber övgüsüne mazhar olmuş istisna bir devlet adamını anarken Akşemsettin'e,  Molla Gürani'ye, Molla Hüsrev'e yer vermemek olayı idrakten yoksunluk olur. Nitekim fethin manevi ayağı olmadan Fatih çıkarmak güç olurdu..
 
Tarihe "gemileri karadan yürüten padişah" olarak geçse de az bilinen yönüyle Fatih Sultan Mehmet, kuşatma da kullanılan havan toplarıyla, devrin önde gelen mühendislik eserine de imza atmıştır. Günümüz de İngiliz kraliyeti silah koleksiyonunda bulunan, literatüre İstanbul'un fethi ve Fatih'in topları olarak geçen havan veya şahi toplarının bilinen haliyle güllesi 544 kilodur. Doldurulması yaklaşık 3 saat sürdüğü için günde 5-6 kez ateşlenen, Çanakkale Savaşı'nda dahi kullanılan bu toplar ciddi tahribat vermiştir.
 
Çağ kapatıp çağ açmak tarihte istisna devlet adamına nasip olmuştur. Kısaca verilebilecek bir kaç örnek dahi, Fatih Sultan Mehmet'in her yönüyle buna müsait olduğunu gözler önüne sermekte..
 
Fetihten önce Osmanlı tarafından da defalarca kuşatılan İstanbul, 29 Mayıs 1453 de salı günü fethedilmiştir. Günümüz de müze olarak kullanılan Ayasofya, cuma namazına yetişmesi amacıyla camiden kiliseye çevrilmiş, fethin önemli sembollerinden ve Bizans'tan kalan değerli bir mirastır.
 
Rabbim  bu kadim mirası daha da ileriye taşımayı, Fethi ve Fatih'i özü itibariyle idrak edenlerden olmayı nasip etsin...
Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2018 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com