Gençlerimize her türlü desteği vereceğiz
Gençlerimize her türlü desteği vereceğiz
Genel Merkez Haberleri / 9 Mart 2014 Pazar

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, birtakım özel yurtlarda yaşanan bazı sıkıntılar olduğunu belirterek, "Genç kardeşlerimizin içi müsterih olsun, onlar bizden herhangi bir destek talep ettiklerinde biz onlara her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Bazı programlara katılmak için Samsun'da bulunan Bakan Kılıç, Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

"Birtakım özel yurtlarda yaşanan bazı sıkıntılar var" diyen Kılıç, "Bunları da bizim aşmamız noktasında, genç kardeşlerimize destek noktasında, devletimizin tüm kurumları, bize bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu bütün çalışmalarını yapmış durumdadır, hazırdır. Genç kardeşlerimizin içi müsterih olsun, onlar bizden herhangi bir destek talep ettiklerinde biz onlara her türlü desteği vereceğiz" diye konuştu.

Gazetecilerin, "bazı özel yurtlarda yaşanan sıkıntının neler olduğunu" sorması üzerine Kılıç, şöyle konuştu:

"Bize gelen bazı bilgiler var. Kardeşlerimizin de bize aktardığı birtakım bilgiler var ancak bu noktada biz onların da herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamaması için ikili olarak bizle paylaştıkları veya kurumdaki yetkililerimizle paylaştıkları, özel kalmasını rica ettikleri bilgileri bizde tutuyoruz. Şunu biliyoruz ki gece geç saatlerde, uygun olmayan saatlerde, hiçbir şekilde eğitim ve öğretimle alakası olmayan bazı faaliyetlere girilme noktasında baskı görüyorlar. Düzce yurdunda, özel yurtta yaşanan olayın basına intikal ettiğini biliyorsunuz. O konu basına intikal ettiği için dile getirebiliyoruz. Gece geç saatte yurttan dışarı çıkarılma, yani yurttan atılma, özel yurttan atılma durumuyla karşı karşıya kalmış genç kardeşimiz, kardeşlerimiz. Biz onları hemen oradaki yurdumuzda misafir öğrenci olarak alıp, hiçbir şekilde mağdur etmeden eğitim hayatlarına devam etmeleri için destek oluyoruz şu anda kendilerine."

"Esas nokta öğrencilerimizin sıkıntı yaşamaması"

Bakan Kılıç, "Bu tip olayların yaşanması durumunda biz tabi ki kardeşlerimizin yanındayız" diyerek, şunları kaydetti:

"Buradaki esas nokta öğrencilerimizin sıkıntı yaşamaması, onlar çünkü bizim geleceğimiz. Üniversite öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitimlerini götürebilmeleri için biz onlara her türlü destekte bulunmakta ve yardımcı olmakta kararlıyız. Aynı yapının içerisinde olan, aynı düşünce yapısı içinde olan bu kişilerin ve onların içerisinde olan grupların, biliyorsunuz özel yurtları mevcut hem de evleri mevcut, aynı yurtlarda duyduğumuz konuların evlerde de olduğu noktasında bize bilgiler geliyor."

Mutlaka haberdar edin

Bakan Kılıç, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında, öğrenci yurtları ve evlerinde öğrencilere bazı konularda baskı yapıldığı iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bazı özel öğrenci yurtlarında çocukların barınma ve eğitim dışında bir takım faaliyetlere zorlandıklarını üzülerek gördüklerini belirten Kılıç, YURTKUR ve bakanlık olarak devletin gücünün, her zaman ve her şart altında bütün öğrencilere sahip çıkacak noktada olduğunu dile getirdi.

Kılıç, gençlerden, kaldıkları yurtlarda herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamaları durumunda kendilerini mutlaka haberdar etmelerini istedi. 

444'lü hat yarın hizmete girecek

Bakanlığın ve YURTKUR'un internet sitesinde telefon numaraları ve elektronik posta adreslerinin mevcut olduğunu ifade eden Kılıç, yarından itibaren "444 19 61" numaralı telefon hattının da 7 gün 24 saat olmak üzere faaliyete gireceğini vurguladı.

Kılıç, şu anda "0 312 551 60 00" numaralı telefon hattının 24 saat aktif olduğuna işaret ederek, "yurt@kyk.com.tr" elektronik posta adresinde de kendilerine ulaşılabileceğini bildirdi.

 Gençlerin, kendilerini geliştirmek ve hayata hazırlanmak için üniversitelere gittiklerini belirten Kılıç, birçok öğrencinin ailesinin yaşadığı ilin dışındaki bir üniversiteye gitmeleri nedeniyle barınma ihtiyacının ortaya çıktığını anlattı.

Yurt kapasitesi 310 bini aştı 

Kılıç,  AK Parti'nin 2002'de iktidara geldiğinde toplam yurt kapasitesinin yaklaşık 180 bin olduğunu hatırlatarak, şu anda 310 bini aştıklarını vurguladı. 

İnşaatı devam eden yurtların da yıl sonu itibarıyla bitmesiyle kapasitenin 10 bin kişi daha artacağına işaret eden Kılıç, "Bunun haricinde, hafta içerisinde çalışmalarını bitirmeyi hedeflediğimiz, ön protokolden kiralama yöntemiyle hayata geçirmeyi düşündüğümüz yurtlarımız var. Bunlar daha önceden harekete geçmiş çalışmalar. Bu noktada şu anda 70 bin civarında kapasitemiz olabilecek gibi görünüyor. Detaylı çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu. 

Kılıç, YURTKUR'a bağlı yurtları tüm imkanlarla desteklediklerini ifade ederek, özel yurtların da Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetimde olduğunu kaydetti.

"Onların ağabeyiyiz, sahip çıkacağız"

Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalarının bulunduğunu belirten Akif Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Kulağımıza gelen şeyler arasında, öğrencilerin gece geç saatlerde uyandırılıp zorla birtakım faaliyetlere itildikleri var. Hiçbir şekilde eğitim ve öğretimle alakası olmayan faaliyetler. Kara propaganda noktasında çalışmalar var. Hükümetimizin aleyhine birtakım çalışmalar var. Bunun ilerisine de giderek Başbakanımızın şahsına olan birtakım karalama çalışmaları var. Bunlar bizim kulağımıza geliyor. Şu bilinsin ki bize bu bilgiler geliyor, biz bunun farkındayız. Her türlü çalışmamızı yapıp genç kardeşlerimize destek olacağız. Özellikle genç kardeşlerimizin ve ailelerinin şüphesi olmasın. Onlar bize emanettir. Biz onların ağabeyiyiz. Onlara sahip çıkacağız."  

Kılıç, kiralamayla ilgili çalışmaların 15 yıllık bir anlaşmayla olacağına dikkati çekerek, yurt anlamında ciddi bir kapasite artışına gittiklerini bildirdi.

Odalarda kalacak öğrenci sayısıyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın çok açık bir talimatı olduğunu anımsatan Kılıç, 3 kişiyi geçirmemek üzere çalıştıklarını kaydetti. 

Kılıç, bazı yurtlarda altyapı müsait olmadığı için bu sayıyı aştıklarını ama hızlı bir çalışmayla bunu düşürdüklerini belirterek, şu anda iyi bir noktada bulunduklarını ve daha da ilerleme kaydedeceklerini anlattı.

"İhtiyaç olması durumunda, mağdur olan kardeşlerimizin durumlarını düzeltmek için sadece bu öğretim yılının sonuna kadar gerekirse bazı noktalarda kapasite artışını yaparız" ifadelerini kullanan Kılıç, ancak buna ihtiyaç duyacaklarını düşünmediğini dile getirdi.

"Gençlerin barınma noktasında sıkıntısı kalmayacak"

Yurtlarda konforu artırma çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Bakan Kılıç, "İnanıyorum ki öyle bir noktaya geleceğiz ki artık Türkiye'de hiçbir şekilde genç kardeşlerimizin barınma noktasında bir sıkıntıları kalmayacak. Gençlerimiz bizim için önemli" diye konuştu. 

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, yurtlarda kalan öğrencilerin tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak göz, cilt ve ağız sağlığı taramalarından geçirilmesine ilişkin çalışmaların da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: www.akparti.org.tr

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com