Fikirler ortaya koyulmalı
Fikirler ortaya koyulmalı
Genel Merkez Haberleri / 2 Mart 2014 Pazar

Fikirler ortaya koyulmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Muhalefet, gidip birtakım toplantılarda, nasıl elde edildiği belli olmayan kasetleri yayınlayarak bunun üzerinden siyaset yapmamalı" dedi.

Kurtulmuş, Eceabat ilçesinde, Belediye Başkanı Kemal Dokuz ve partililerle bir araya gelip, Kemalpaşa Mahallesi'ndeki seçim bürosunun açılışını yaptı.

Daha sonra Belediye Başkanı Dokuz'u makamında ziyaret eden Kurtulmuş, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyasetin üslup olarak düzgün ve doğru şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, siyasetin birtakım yasa dışı yollarla ortaya çıkan dinlemelerden medet ummaması gerektiğine işaret ederek, "Açın bakın arşivlere. Sayın Deniz Baykal'ın başına bir kaset olayı geldiği zaman ya da MHP yöneticisi olan arkadaşların başına kaset olayları geldiği zaman biz hep şunu söyledik, görüşlerimiz bellidir. Siyaset kasetler yoluyla, yasa dışı dinleme yoluyla yapılmaz. Siyaset, fikirlerin, projelerin çarpıştığı, mücadele ettiği bir alandır" dedi.

Muhalefetin birtakım toplantılarda, nasıl elde edildiği belli olmayan kasetleri yayınlayarak bunun üzerinden siyaset yapmaması gerektiğini aktaran Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Fikirleri varsa bunları ortaya koymalı. Bunlar çirkin şeylerdir. Birtakım dinlemeler, birtakım kasetler, iftiralar, komplolar, montajlar bunlar yanlış şeylerdir. Bunlar kısa süre içinde tam tersi bir noktaya gelir. Türkiye siyasetinde geçmiş dönemlerde de bunların denendiğini biliyoruz. Bu denemelerin hiçbirisi başarılı olmamıştır. Hatta bunları yapanlara da hayır getirmemiştir. CHP, ana muhalefet partisi olarak hükümeti iş başından uzaklaştırmak, iktidara gelmek istiyor olabilir. Bunun yolu birtakım illegal dinlemelerden medet ummak, birtakım kasetlerin gölgesinde siyaset yapmaya çalışmak demek değildir. Birtakım kasetlerin gölgesinde siyaset yapmaya çalışmak demek değildir. Bu yanlış bir yoldur. Sayın Kılıçdaroğlu'na da CHP'ye de en ufak bir faydası yoktur, olmayacaktır."

Yeni dünya düzeni

Numan Kurtulmuş, bugün Ukrayna'da, Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkasya'da, Kuzey Afrika'da yaşananların 1990'dan sonra ortaya çıkan yeni dünya düzensizliğinin sonuçları olduğunu söyledi.

Daha önceden dünyanın bir tarafında ABD, diğer tarafında Rusya'nın olduğu ikili bir denge olduğunu, şimdi ise özellikle Türkiye'nin merkezinde bulunduğu çevre ülkelerde yeniden güç denemeleri yapıldığını dile getiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Ne güzel soğuk savaş sona erdiğine, kutuplaşmalar sona erdiğine göre iddia olarak söylüyorum, gelin dünyada yeni bir düzen kuralım. Bu düzen silaha ve güce dayalı değil, ekonomik ve askeri güce dayalı değil, BM'deki veto gücüne dayalı değil, bu yeni dünya düzeni adalete ve hakkaniyete dayalı, ülkelerin ve milletlerin eşit bağımsız kimliklerine dayalı düzen olsun. Bütün bölge halkları da kendi geleceklerini nasıl tayin edecekse hep beraber, ABD'si, Rusya'sı, AB'si bütün ülkelerde o süreçlere destek versin. Irak'ta, Suriye'de, Ukrayna'da bütün ülkelerin hepsinde halkın istediği olsun. Demokrasinin kuralları gerçekleşsin. Bütün dünyada ileri bir demokrasiye geçilsin. Türkiye, bu konuda yeni, adil hakkaniyetli bir dünyanın kurulması için gerekli görüşleri dile getiriyor. Ama bu sadece Türkiye'nin tek başına yapabileceği bir şey değil bu. Türkiye olarak biz iki anahtar kelime üzerinde duruyoruz. Bunlardan birisi karşılıklı rızaya dayalı müzakere, ikincisi ise istikrardır. Yeni yol, barışa ve müzakereye dayalı, istikrarı sağlayacak adımların atılmasından ibarettir." 

"Bu millet, eline ne varsa  alarak 72 düveli bu topraklardan kovar"

Kurtulmuş, ismini taşıdığı dedesi Numan Kurtulmuş'un binbaşı rütbesiyle Çanakkale Savaşları'nda yer aldığını ve gazi olduğunu söyledi.

Çanakkale ile böyle bir bağa sahip olmaktan son derece şeref ve iftihar duyduğunu ifade eden Kurtulmuş, çocukluk ve gençlik yıllarında Arıburnu'na, Anafartalar'a gelip, birkaç günde olsa uğradıklarını bildirdi.

Kurtulmuş, buralara her gelişinde tüylerinin diken diken olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Şeref dolu tarihimizi hatırladığımız, insanlık, vicdan, irfan abidesi atalarımızın ihtişamı karşısında saygıyla eğilirdik. Bu millet, o kadar büyük güce sahip ki bırakın topu, tüfeği, kazması, küreği olmayan bir ortamda bile 'Ya Allah' diyerek ayağa kalkmasını bilir ve eline ne varsa alarak 72 düveli bu topraklardan kovar. Çanakkale, böyle bir ruhun sembolize edildiği, taşa, toprağa nakşedildiği, her adımında, her sokağında bunu hissettiğiniz bir yerdir."

Haftanın Videosu Tümü
Sosyal Medya
Tavsiye Linkler
Harun KARACA'ya Yazın
         
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan mesajlar ile ilgili işlemler başlatılacaktır. Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan mesajın sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
© 2020 - Harun Karaca | www.harunkaraca.com